علت داغ شدن گوشی های اندرویدی چیست؟ + راه حل هایی برای جلوگیری از گرم شدن موبایل

داغ شدن گوشی اندروید یکی از مشکلاتی است که خیلی از افراد همه روزه با آن درگیر هستند؛ حالا سوال اینجاست که گرم شدن موبایل به چه دلایلی اتفاق می افتد؟ چگونه از داغ شدن موبایل جلوگیری کنیم؟ آیا داغ شدن گوشی خطرناک است؟ اگر گوشی شما هم داغ می کند این مقاله اندروید جی جی را تا آخر بخوانید تا جواب این سوالات را بدانید.

آیا داغ شدن گوشی خطرناک است؟

بله – حداقل اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که با داغ شدن گوشی اندروید موقع کار کردن با گوشی با مشکل بر می خورید یعنی ممکن است یهو هنگ کند یا کلا یهو خاموش شود. و بدترین اتفاقی که می تواند با داغ شدن گوشی اندرویدی شما بیفتد این است که قطعات داخلی را می سوزاند و حتی ممکن است گوشی را کلا از کار بیندازد و یا به منفجر شدن گوشی و در نهایت آسیب جسمی به شما شود! پس باید نگران باشید.

با توجه به اینکه گوشی های هوشمند هر روز به قدرت آنها افزوده می شود و اندازه آنها کوچکتر یا باریک تر می شود، پیشرفته تر هم می شوند. با این حال، این پیشرفت همچنین منجر به افزایش مسئله گرم شدن موبایل های هوشمند شده است. چون قدرت پردازش آنها بیشتر می شود و از آنصرف گرمای بیشتری تولید می شود و یک دستگاه کوچک ظرفیت آزاد شدن این همه گرما را ندارد و گوشی داغ می شود. این مشکل در دستگاه های اندرویدی رایج است و در گوشی های iPhone ، Blackberry یا Windows زیاد اتفاق نمی افتد.

بخاطر همین در این مقاله علت های داغ شدن گوشی های اندرویدی را بررسی کردیم امیدواریم به آگاهی شما افزوده شود و این اطلاعات مفید را برای دیگران هم به اشتراک بگذارید.

اگر گوشی اندرویدی دارید و نمی دانید دلیل داغ شدن موبایل چیست روش های زیادی وجود دارد که می توانید آن را خنک کنید. در ادامه ما روش های زیادی برای جلوگیری از داغ شدن گوشی اندروید و خنک کردن آن را برای شما نوشتیم که می خواهیم آنها را بررسی کنیم.

دلیل داغ شدن گوشی موبایل اندروید چیست ؟ و چگونه این مشکلات را حل کنیم؟ 

1. استفاده بیش از حد از گوشی

تلفن های هوشمند قدرتمند هستند اما برخلاف کنسول های بازی یا کامپیوترها برای اینکه بخواهید مدام از آنها استفاده کنید ساخته نشده اند. صرفاً به این دلیل که سیستم خنک کننده (و فضای خالی) محدودی دارند و میزانگرم شدن باتری موبایل روی این موضوع تاثیر دارد.

یکی از علت زود گرم شدن گوشی این است که برای مدت زمان طولانی با گوشی اندرویدی خود بازی های پر سرعت گرافیکی بازی می کنید. در طی چنین پردازش های بالا ، RAM ، CPU ، GPU و باتری تلفن شما باید بسیار سخت کار می کنند. همه این اجزای سخت افزاری گرما تولید می کنند وعلت داغ شدن گوشی های اندرویدی هستند.

حالا توصیه نمی کنیم که بازی های پرمصرف یا استفاده از سایر برنامه های سنگین را در گوشی اندرویدی خود متوقف کنید، اما باید تعادل ایجاد کنید. برای گوشی های اندرویدی جدیدتر، 1-2 ساعت استفاده زیاد و سپس یک وقفه 20-30 دقیقه ای می توانید جلوگیری از گرم شدن گوشی اندرویدی شما کند. هر چقدر گوشی شما قدیمی تر باشد این میزان وقفه بیشتر می شود.

2. گرم شدن باتری موبایل 

معیوب بودن باتری رایج ترین علت داغ شدن گوشی تلفن همراه است. گوشی شما ممکن است مشکلی نداشته باشد اما اگر باتری گوشی شما بیش از حد گرم شود، می تواند کل تلفن را داغ کند.

  • برای اینکه بفهمید مشکل از باتری است یا نه، ببینید پشت گوشی شما نسبت به سایر قسمت ها گرمتر است یا نه. اگر اینطوری باشد باید علت گرم شدن پشت گوشی را بررسی کنید پس سعی کنید باتری را خارج کرده و میزان گرم بودن آن را در مقایسه با گرمای خود گوشی مقایسه کنید.
  • یک راه دیگر هم برای متوجه شدن دلیل داغ شدن باتری موبایل وجود دارد به این صورت که در گوشی های اندرویدی به برنامه شماره گیر گوشی خود بروید (از جایی که تماس می گیرید) و کد ussd زیر را بدون فاصیه از چپ به راست تایپ کنید.

*#*#4636#*#*

سپس گزینه “اطلاعات باتری” به شما نشان داده شود ، روی آن ضربه بزنید و سلامت باتری و درجه حرارت باتری را مشاهده کنید.. سلامت باتری باید روی “خوب” باشد، هر چیز دیگری بجز آن باعث نگرانی در این مورد می شود.

دمای باتری باید در هر مکانی بین 25 درجه سانتیگراد تا 40 درجه سانتیگراد باشد که در آن 40 درجه سانتیگراد فقط باید در صورتی باشد که در حال استفاده حد اکثری از منابع گوشی باشد. اگر باتری شما بالای 50 درجه سانتیگراد است، احتمال معیوب بودن آن وجود دارد.

  • اگر گوشی اندرویدی شما از ویژگی اطلاعات باتری (همان کدی که بالا گفتیم) پشتیبانی نمی کند، بنابراین می توانید از برنامه رایگان AccuBattery برای دریافت اطلاعات در مورد سلامتی و درجه حرارت باتری استفاده کنید.

در نهایت در صورتی که مشکل از باتری باشد، پس باید بفکر عوض کردن باتری باشید.

3. گرم شدن گوشی در هنگام شارژ

یک دلیل گرم شدن گوشی هنگام شارژ این است که شارژر شما احتمالا مشکل دارد. برای اینکه علت داغ شدن گوشی موبایل هنگام شارژ را بفهمید،
سعی کنید هر سری شارژر و کابل شارژر را عوض کنید ببینید که مشکل از کدام یکی از این دوتاست. در صورتیکه یکی از آنها مشکل داشت باید آن را عوض کنید.

یکی دیگر از دلایلی که باید بررسی کنید این است که ببینید گوشی شما موقع شارژ شدن در یک جای خفه مثل زیر بالش قرار نگرفته باشد! چون در حالت عادی که شارژر گرما تولید می کند و اگر اینطوری باشد می تواند گرما را به گوشی منتقل کند و علت داغ شدن موبایل اندروید یا iOS شما باشد.

همچنین به خاطر داشته باشید که هرگز یک برنامه یا بازی سنگین را به طور همزمان موقع شارژ کردن اجرا نکنید چون این موضوع می تواند یکی دیگر از دلایل داغ شدن گوشی شما شود.

4. استفاده از قاب یا کیف و کاور نا مناسب برای گوشی

اگر از قاب گوشی استفاده می کنید می تواند مشکل داغ شدن موبایل را بهمراه داشته باشد. چون این کیف و کاور یا قاب گوشی معمولاً از مواد عایقی مانند پلاستیک یا چرم ساخته می شوند. چنین موادی می تواند گرما را در داخل و سرما را در خارج نگه دارد و منجر بهداغ شدن بیش از حد موبایل شود. برای جلوگیری از داغ شدن موبایل قاب گوشی را بردارید تا ببینید آیا هنوز داغ می شود یا خیر.

اگر متوجه شدید که دلیل گرم شدن گوشی موبایل از این قاب هاست آن را بردارید یا با یک مدل کم حجمتر و نازک تر عوض کنید. قاب باید جوری باشد که جلوی گوشی باز و قسمت پست آن سنگین نباشد. خرید یک کیف خنک کننده برای گوشی هم می تواند به شما در جلوگیری از داغ شدن گوشی اندروید یا iOS یا هر سیستم عاملی فرقی ندارد کمک کند.

5. وجود بدافزار و ویروس ها 

بدافزار و ویروس ها همچنین می توانندعلت داغ شدن گوشی اندروید یا iOS شما باشند. برای رفع این مشکل اپلیکیشن های Avast Mobile Security & Antivirus را از گوگل پلی دانلود کنید و تلفن خود را اسکن کنید. این اپلیکیشن ها ویروس ها را پیدا و حذف می کنند و به شما اطلاع می دهند که چه چیزی پاک شده است. پس از اسکن، دوباره از گوشی خود استفاده کنید و ببینید باز هم گرم می شود یا خیر.

6. اجرای برنامه های زیاد پس زمینه 

اگر زیاد از گوشی اندرویدی خودتان استفاده نمی کنید ولی درجه حرارت گوشی شما بالا می رود باز بودن برنامه در پس زمینه گوشی می تواند علت داغ شدن صفحه گوشی اندرویدشما باشد.

خیلی از برنامه ها برای اجرای ویژگی هایشان در پس زمینه اجرا می شوند، بنابراین حتی اگر آنها را ببندید باز هم از منابع گوشی استفاده می کنند و گوشی را گرم می کنند.

برای اینکه ببینید کدام برنامه ها در پس زمینه گوشی در حال اجرا هستند مسیر زیر را دنبال کنید:

تنظیمات> برنامه ها> برنامه های پس زمینه بروید و آنها را متوقف کنید.

برنامه اندروید Greenify که رایگان هم است به شما در کنترل خودکار کردن این فرایند کمک می کند.

برنامه Greenify به این صورت است که وقتی برنامه را برای مدت طولانی متوقف کنید، به طور خودکار در حالت خواب زمستانی قرار می گیرد. این اطمینان حاصل خواهد کرد که هیچ برنامه پس زمینه سرکش منابع شما را به سرقت نمی برد و تلفن شما را گرم نمی کند.

7. گوشی نیاز به خنک کننده دارد

Cooling Master یک برنامه شگفت انگیز اندرویدی است که تمام ویژگی های لازم برای به حداقل رساندن مصرف منابع و خنک شدن تلفن شما را فراهم می کند. این برنامه یک گزینه خنک کننده دارد که به طور خودکار داغ شدن گوشی را تشخیص می دهد و از شما می خواهد برای خنک شدن آن دکمه را فشار دهید. این ویژگی به طور خودکار برنامه هایی را که باعث داغ شدن صفحه موبایل می شود را پیدا کرده و آنها را متوقف می کند.

علاوه بر این، بسیاری از ویژگی های منابع دیگر گوشی را هم کنترل می کند. برخی از ویژگی های آن شامل تقویت کننده حافظه، پاک کننده فایل های ناخواسته، صرفه جویی در مصرف باتری، آنتی ویروس، تقویت کننده بازی، کنترل کننده شارژ و موارد دیگر است.

8- وضوح صفحه نمایش زیاد است

شما همچنین می توانید وضوح صفحه نمایش گوشی خود را کاهش دهید که به طور کلی فشار بر روی اجزای گوشی را کاهش می دهد و همچنین آن را سریع تر می کند.

کاهش وضوح صفحه نمایش باعث کاهش تراکم پیکسل می شود و چون گوشی شما مجبور است پیکسل های کمتری را پردازش کند، دیرتر داغ می کند. می توانید وضوح صفحه را از تنظیمات نمایشگر گوشی یا با برنامه های اندرویدی مثل Resolution Changer  تغییر دهید.

9. استفاده مدام از وای فای (wifi) و بلوتوث

استفاده مداوم از Wi-Fi می تواند علت داغ شدن گوشی های اندروید باشد. برای حل این مشکل هر از چند گاهی Wi-Fi را خاموش کنید.
استفاده مداوم از بلوتوث هم می تواند یک علت داغ شدن گوشی های اندرویدی باشد. سعی کنید بلوتوث را همیشه خاموش کنید، مگر اینکه لازم باشد.

10. داشتن تماس های طولانی 

هنگام تماس های تلفنی طولانی مدت هم امکان داغ شدن گوشی اندرویدی وجود دارد. تماس ها از منابع زیادی استفاده می کنند؛ این موضوع را از همینجا می توانید متوجه شوید که بعد از هر تماس تلفنی باتری شما مقداری تخلیه می شود.

پس اگر تماس های تلفنی شما زیاد و طولانی مدت است گوشی شما داغ می شود و در این روند وجود گرما و رطوبت دستان شما هم به داغ شدن گوشی کمک می کند.  به طور متوسط ​​، 1 ساعت مکالمه مداوم منجر به داغ شدن موبایل می شود، اما نه به اندازه ای که داغ و خطرناک باشد.

سعی کنید مکالمات شما زیر یک ساعت و با وقفه های طولانی باشد. اگر متوجه گرم شدن موبایل شدید، سعی کنید با استفاده از یک هندزفری یا بلندگو گوشی که دست شما تماسی با گوشی نداشته باشد تماس برقرار کنید.

11.  محیط گوشی نا امن است

اطمینان حاصل کنید که گوشی شما از هر نوع منبع گرمایشی دور باشد، این منایع گرمایشی می توانند شامل لباس گرم، جیب، کوله پشتی، آفتاب، بالش و هر چیزی که می تواند گرما را به تلفن شما منتقل کند باشد. اگر داغ شدن گوشی شما هنوز ادامه دارد، آن را جلوی پنکه قرار دهید تا سریعتر خنک شود.

نتیجه گیری از علت داغ شدن گوشی اندروید چیست ؟ 

اگر گوشی شما بیش از حد داغ می شود، هم برای شما و هم برای گوشی شما خطرناک است پس نکات بالا را رعایت کنید تا گوشی خود را خنک کرده و بهترین تجربه را کسب کنید.

آیا با خواندن این مطلب مشکل شما حل شد؟ اگر حل نشده و یا مشکل دیگری دارید در قسمت نظرات به ما بگویید که با چه مشکلی روبرو هستید تا مشکل شما را حل کنیم.

خرید سورس کد اندروید | خرید دیتابیس اندروید و iOS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
36 ⁄ 12 =


فهرست